en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
ASTROLOJİ
 

Astroloji

 

Copyright 2018  © Eliss Dergi. Tüm hakları saklıdır.

ELISS DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş.

BİZE ULAŞIN

0 (212) 325 41 25 

 
 

SİTE HARİTASI

 

TAKİP ET

 
4608

KOZMİK YOL HARİTASI


İnsanlık tarihi kadar ve ölçülebilen, zaman kadar eskiye dayanan astroloji, gezegen ve yıldızların yaşayan canlılar üzerindeki etkilerine denir. Astroloji, Yunanca da ‘’yıldız’’ anlamına gelen ‘’astra’’ ve mantıksal temel, bir şeyi anlaşılır yapan mantıksal yapı, her bilgiyi olanaklı kılan, Tanrısal ışık kaynağı demek olan, ‘’Logos’’ kelimelerinden türemiştir. Logos, ‘’insan ruhunun akılla olan bölümü ve kavram, us, anlam, evrenin yasası’’ demek anlamına gelir.


Bir çoklarının dediği gibi ‘’ben astrolojiye inanmıyorum’’ cümlesini duyduğumda gülüyorum. Çünkü astroloji bir inanç, bir din değildir. Astroloji çalışmaları için bir inancı bırakmak ya da sahip olmak gerekmez. Evren bilinen ve bilinmeyen bir sürü enerjiden oluşmuştur. Astroloji bu enerjilerin yorumlanması demektir. Bu enerjileri yorumlamak ister astrolojiyle olsun, ister mistik güçlerle, ister fal, kehanet ya da Tarot sistemiyle olsun, muhakkak ki evrenin gizemli sırlarına ulaşabilir sizler de derin bir kuyudan bir taş çıkartabilirsiniz.  


Astroloji ilim, bilim, sezgiler, sihir, özünde olmazsa olmaz, bolca matematik, formüller, semboller, kavramlar, öneriler, gerçekler, olasılıklar, tahminler, karma, kökler, geçmiş, gelecek ve şimdiki anlardan oluşan bir karışımdır.


Astroloji matematiksel bir denklemdir, bazı astrologlar hislerin katılmaması gerektiğini söyleseler de, kesinlikle yorumcunun zamanla bazı hislere sahip olduğu ve kişinin haritasında gördüğü açıları, gezegenleri, burçların nasıl bir yol haritası çizdiğini yorumlamasında bu hisleri kullandığını varsayıyorum, buna inananlardanım. Spiritüel Astroloji, doğum haritasını sezgisel olarak ta yorumlamaktır. Şu an hiçbir astrolog elinde kalem cetvel harita çizmez. Herkes çeşitli sistemler ve programlar kullanır. Bilgisayar üzerinde şekillenen harita sizin kozmik başlangıcınız ve hayatınızın sırlarıyla doluyken, bilgisayar sistemi sadece yüzeysel bilgiler verir. Yorumu yapan astroloğun bilgisinin ve sezgilerinin de çok güçlü olması gerekir.


Astroloji dünyayı ve yaşamı  ve Cozmosu anlamamıza yardımcı olur.  Cozmos var olan, var olmuş ve var olacakların bütünüdür. Bizi zaman zaman parçadan bütüne, zaman zamansa bütünden parçalara bölen bir hikayedir. Dünyayı arşınlayan avcı ve toplayıcıların yıldızlarla olan öyküsü, hayal gücümüzün yolculuğu, bu macerada oyuncu çok ve inanın ki, hiç birinin hikayesi, hiç birine benzemiyor.


Kozmik adres Dünya, kozmik yaşamlar ise bizleriz. En yakın komşumuz ay, devasa çekimiyle galaksiyi ayakta tutan, güneşimiz, gökyüzünün ışıklarıdır.  Doğduğumuz anda gökyüzünün çekilmiş kozmik fotoğrafı ise evrendeki yolculuğumuzda bir nevi kullanma kılavuzumuzdur.

Astroloji bizlere Güneşin, ayın ve gezegenlerin ritmik hareketleri, gökyüzüsel olaylar tutulmalar vb. Dünyadaki yaşadığımız hayatın karmaşasını anlatır. İşte astroloji bu karmaşayı çözmeye yarayan bir çalışmadır. Her zaman söylediğim gibi doğum haritalarını çabalarımızla aşmaya çalışmalıyız. Kader çabayı sever.


Canlılar doğduğu andan itibaren iki etkiye maruz kalırlar. Ana karnında güvenle durdukları ortamdan çıkınca önce mikroplara sonra da yıldızların ömür boyunca sürecek olan etki alanına girerler.


Tarih boyunca bütün uygarlıklar, Babil, Mısır, Hint, Çin, Maya, Roma, Yunan, Arap ve diğer kültürlerin kalıntılarında astrolojinin esintilerini buluyoruz. Ülkemiz bu bakımdan çok zengin.


Bunlardan biri ve en önemlisi bütün astroloji tarihini yeniden yazdıran ve İngiltere de bulunan Stonehenge den 7000 yıl, Mısır piramitlerinden de 7500 yıl daha eski olan, Göbeklitepe.  Şanlıurfa'nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer almaktadır.


İnşaası M.Ö 10.000 yılına uzanan bir ibadet merkezi. Neolitik döneme ait 20 tapınaktan oluştuğu düşünülen Göbeklitepe kalıntılarında şu ana kadar 6 tapınak meydana çıkarılmıştır. İnsanlık tarihini yeniden yazdıran Göbeklitepe keşfedilmeden önce, insanoğlunun avcı ve toplayıcı olarak küçük topluluklar halinde, yani mağara insanları şeklinde yaşadığı düşünülürken, büyük topluluklar halinde yaşadıkları, üstelik bu kadar komplike Tapınak ve taş yapılar yapıp, şehirler kurdukları kanıtlandı. Taşlar üzerinde işlenmiş akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri yer almaktadır.


 Buğdayın atasının ilk defa Göbeklitepe eteklerinde yetiştirildiği ortaya çıkmıştır. 3 boyutlu aslan figürleri o çağlarda Anadolu da Aslanların yaşadığı ihtimalini kuvvetlendirmiştir. İnsanları temsil ettiği düşünülen T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor. En önemlisi de, Milano Polytechnic Üniversitesi’nden İtalyan arkeo-astronom Giulio Magli, Sirius, Ay, Venüs ve Jüpiter’in ardından gece karanlığındaki en parlak dördüncü gök cismi. Magli, antik Mısır takviminin Sirius’un hareketlerinden yararlanılarak hazırlandığını, binlerce yıl önce Göbeklitepe’nin bulunduğu enlemde benzer amaçlara hizmet etmiş olabileceğini söylüyor. “Sirius 9300 yıl önce ufuk çizgisinin altında görünüyordu. Gökte aniden beliren bir yıldızın, bir dinin doğumuna sebep olduğunu düşünebiliriz, bence Göbeklitepe bir yıldızın doğumu üzerine inşa edildi” dedi. İnsanoğlunun günlük yaşamı için değil, törenlerin düzenlendiği, toplaşma alanı ya da buluşma alanı olduğu düşünülen, tarihin ilk ve en büyük tapınağı olan Göbeklitepe nin sırları henüz ortaya çıkmadı 1995 yılından bu yana çalışmaları sürüyor.


Günümüzde hala sırlarla dolu olan, matematiksel formüllerle nasıl da sonuca ulaştığınızı görerek şaşıracağınız bir çalışma, Astroloji ve gizemlerle dolu dünyadaki enerjiler sizce de araştırılmaya veya öğrenilmeye değmez mi?


Astroloji kader değildir, insan irade ve sabırla, olumlu düşüncelerden yola çıkarsa her şeyi başarabilir. Astroloji, fırsatları, şanslı zamanları, korkularımızı, nelerle karşılaşma ihtimalllerimizin olduğunu, içimizdeki gücü söyler.

Şimdi de Zodyak ta yani burçlar kuşağındaki 12 burcu birer cümleyle kısacık tanıyalım.


 • Koç burcu, lider, atak, çok ta düşünmeden karar veren, aceleci, tutkulu, duygusal, Mars yönetici gezegeni olan koç burcu savaşçı, fakat çabuk sıkılan bir yapıdadır. Aşk insanı ve çabuk yanılan yapısı vardır.


 • Boğa burcu, lider, para evinin sahibi, yönetici gezegeni Venüs onu aşk anlamında terbiye eder. Venüs aynı zamanda paranın gezegenidir. Sakin, gizemli, bildiğini savunan, sabit fikirli, dost ve güvenli arkadaş.


 • İkizler burcu, Merkür yönetici gezegen, iletişim, konuşma, aktif, enerjik, araştırmacı, bilgiyi hızla ileten, değişken yapı. Çabuk sıkılan ve değişiklik seven, sosyal çevre insanı.


 • Yengeç burcu, eline geçtiğini kıstıran, kolay bırakamayan, duygusal, evcimen, aşçı, Ay yönetici gezegen ve aile ev yuva sever. Duyguları derinlerde yaşar. Anne, ebeveyn sevgisi, korkular, meraklı yapı


 • Aslan burcu, sıcak, romantik, aşık, bunun yanında yüzeysel, duygular yanıp sönen, hep ön planda, sahnede, ego, benlik, yaşam enerjisi dolu çünkü yönetici güneş, onu her daim sıcak tutar.


 • Başak burcu, akıllı, pratik, samimi, içten, eleştirisel, değişken yapı, duygu karmaşası, mantık ve duygu arasında gidip gelme, takıntılı, dağınık olsa bile titiz, karamsar ve soğuk yapı. Merkür yönetici gezegen.


 • Terazi burcu, havai, cazibe sembolü, kararsız, öncü, ilk olmayı seven, adalet duygusu onun için çok önemli, adil, iyimser, güleç yüzlü, sosyal, ön planda olmayı seven, aşık yönetici gezegen Venüs şans getirir.


 • Akrep burcu, kuşkucu, sabit fikirleri olan, ağır başlı, enerjik, ihtiraslı, gizemli, tehlikeli, derinlere inen, araştırmacı, bunun yanında gerçek dost. Yönetici Plüto ve Mars


 • Yay burcu, özgürlük, seyyah, felsefe, yazar, dikkatsiz, heyecanlı, tutkulu, aşık, macerasever, dışa dönük yönetici Jüpiter şans ve bolluk gezegeni, eğer yapısı olumsuzsa, bu durumu büyütür. Jüpiter büyüten, genişleten.


 • Oğlak burcu, statü, kariyer, ciddi, tutucu, geleneksel, bunun yanında espiritüel, mizahsever, ani duygu değişimleri, karamsarlık, depresif yapı, öncü, aşk adamı ve kadını. Satürn yönetici gezegen.


 • Kova burcu, orijinal, marjinal, dikbaşlı, asi, teknoloji, sabit fikir, zeki, modern, inatçı, Uranüs yönetici gezegen, sürprizli ani değişim. Mesafe koyan, soğuk yapı, espritüel, çabuk bıkan. Sosyal,


 • Balık burcu, duyarlı, duygulu, aşık, romantik, yenilikçi, platonik, çabuk inanan yapı, bazen az, bazen çok konuşan, vicdan sahibi, eli açık, kıskanç, yönetici gezegen Jüpiter ve Neptün​

Sevgiyle kalin..

Neslihan Şirin