en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
Beslenme/Diyet
 

Beslenme/Diyet

VÜCUTTA SUSUZLUK BELİRTİLERİKış ayına yaklaştığımız şu günlerde yaz aylarında tükettiğimiz su miktarından çok daha az su tüketmeye başladık. Çay, kahve, gibi sıcak içecekleri tüketme isteği, su içme isteğini geri planda bırakmaktı.Ancak içtiğiniz hiçbir şey suyun yerini tutamaz. Rahat ve kaliteli bir yaşam için günde 2,2-5 litre su tüketmek gerekir.Susuz kalan vücutta kabızlık, odaklanma problemleri, baş ağrısı, derinin kuruması, halsizlik, idrar renginin koyulaşması, kötü kokan nefes, saç dökülmesi, kas krampları gibi çeşitli rahatsızlıklar meydane gelir. Peki günlük su ihtiyacını karşılamak için neler yapmak gerekir?

 

Copyright 2018  © Eliss Dergi. Tüm hakları saklıdır.

ELISS DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş.

BİZE ULAŞIN

0 (212) 325 41 25 

 
 

SİTE HARİTASI

 

TAKİP ET

SU İÇEMEYENLER İÇİN ÖNERİLER


  • Yemeklerinize pul biber ekleyin: Yemeklerinize baharat eklemek, su tüketme isteğinizi artırır. Ayrıca pul biberin metabolizmayı hızlandırmada etkili olduğu görülmüştür. Baharata alerjisi olanlar veya mide, kalp, bağırsak gibi hastalık sorunları olanların bu adımı atlaması gerekir.

  • Sulu besinlerden su ihtiyacını karşılamak: Örneğin karpuz, kavun, kereviz, salatalık veya hafif sulu bir çorba gibi su içeriği yüksek besinlerle günlük su ihtiyacınızın en azından bir kısmını karşılamanız mümkün.


 
2906
  • Hareket edemeyenler için: Çoğumuz su almak için sık sık yerimizden kalkmaya üşeniyoruz. Üstelik tüm gününüzü yolda veya masa başında geçiriyorsanız, kendinize 1 litrelik veya 750 mililitrelik su şişesi edinip, çantanızda ve masanızda sürekli su bulundurabilirsiniz. Bu sayede günlük içtiğiniz su miktarını da hesaplayabilirsiniz.

  • Yatmadan önce mutlaka su için: Uzmanlar yatmadan önce ve uyandığınızda ilk iş olarak su içmenizi öneriyor. İç organlarımızın, kırmızı alarm vermemesi önemli. Susuz kalan iç organlar, tehlike sinyali alır. Dolayısıyla yatmadan önce iç organları ferahlatmak önemli. Bu sebeple yatmadan önce mutlaka bir bardak su için. Bu adımı uygulamak uykuya dalmanızda da çok büyük rol oynayacaktır,

  • Suyunuzu tatlandırın: Eğer suyu sade bir şekilde içemiyorsanız limon, elma, salatalık dilimi, nane veya çubuk tarçın gibi çeşitli şeyler ekleyerek içeceğiniz suya aroma katın.

​​

  • Teknolojiden yararlanın: Eğer gün içinde su içmek aklınıza gelmiyorsa, telefonunuza hatırlamanıza yardım edecek uygulamalar indirin. Daily Water ve Waterlogged gibi uygulamalar bu iş için size fazlasıyla yardım edecektir.