en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
Saç
 

Saç

 

Copyright 2018  © Eliss Dergi. Tüm hakları saklıdır.

ELISS DERGİ YAYINCILIK VE PAZARLAMA A.Ş.

BİZE ULAŞIN

0 (212) 325 41 25 

 
 

SİTE HARİTASI

 

TAKİP ET

 


Yağlı Saçlar İçin Ne Yapmalıyım?Sağlıklı saçlar, sizin en önemli aksesuarınızdır. Saçlarınız gür, canlı, parlak göründüğünüzde yüzünüz ve özellikle de gözleriniz çok güzel görünecektir. Ancak bunun için sağlıklı bir saç derisi ve saç tellerine ihtiyacınız var. Saç derisi çok hassastır, yeme, içme alışkanlıklarından, şampuanlardan, taraktan, saç şekillendirici ürünlerin hepsinden çok etkilenir.


Bu bağlamda saç derisinin hem kurumaması hem de çok yağlı olmaması, neminin, yağının dengede olması gerekiyor. Zira kuru saç derisi, kepeklenmeye, pul pul dökülmeye, kaşıntıya sebep olup saçların cansız, solgun görünmesine sebep oluyor. Bu bağlamda saçın doğal yağının korunabilmesi için kesinlikle saçınızı her gün şampuanlamaktan vazgeçin. Ancak çok kısa sürede, hatta yıkandığı gün içinde bile yağlanabilen saç derisi ise başka açıdan sorun yaratır. Zira fazla yağlı saçlar birbirine yapıştığı için bakımsız ve kirli görünür, saçlar hacmini kaybeder. Bu bakımdan yağlı saçlardan kurtulmak için neler yapabiliriz birlikte inceleyelim.


Saçınızı seyrek aralıklarla şampuanlayın!


7628

Saçınızı yıkamak için tercih ettiğiniz çeşit çeşit şampuanların hemen hepsi saç derisine, saç tellerine zarar vermektedir. Zira içerdikleri kimyasallar, toksin maddeler, zararlı serbest radikaller saçın doğal yağ, vitamin, mineral dengesini bozuyor.


Her gün gibi sık aralıklarla şampuanlanan saçların derisi hızlı kurumakta, kuruyan saç derisi de kendisini korumak için yağlanma eğilimi gösterir. Bu bakımdan saçlarınızı şampuanlamaktan mümkün olduğunca kaçının, seyrek kullanmaya özen gösterin. Bunun yerine kuru şampuan kullanmayı ya da saçınızı sadece su ile durulamanızı öneriyoruz. Saçlarınızın yeterince arınmadığını, temizlenmediğini düşünüyorsanız haftada 2 kez şampuanlamak yeterlidir.

Saç tipinize uygun şampuanları tercih edin!


Şampuanları ambalajın rengine ya da içeriğinin kokusuna göre değil, içeriğine ve hangi saç tiplerine hitap ettiğine dikkat ederek seçmelisiniz.


Arkadaşınızın saçlarını yumuşacık yapan şampuan, sizin saçlarınıza iyi gelmeyebilir. Bu bakımdan saçlarınızın yağlı olmasından şikayetçiyseniz, kesinlikle “yağlı saçlara özel” ibaresinin bulunduğu şampuanları seçin. Bu sayede aşırı yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Ancak yine altını çiziyorum ki; kimyasallar içerikli şampuanları ne kadar seyrek kullanırsanız o kadar da iyi olur.


Nemlendirici, köpük, jöle, sprey seçimi önemli!
Saçların daha parlak görünmesi, yumuşaması ve kolay taranması amacıyla genellikle duş sonrasında saçlara nemlendirici sürülüyor. Ancak bu nemlendiricilerin içeriği, kalitesi ve ne kadar yoğunlukta sürüldüğü de saçın yağlanması açısından sorun teşkil ediyor. Zira nemlendiriciler genellikle saç tellerini ağırlaştırıyor, saçlar birbirine yapışıyor ve sönük bir görüntü oluşuyor.


Bu bağlamda saç kremi kullanacaksanız saç diplerine ya da uçlara değil de, saçların daha hacimli görünmesi için orta kısmından aşağıya doğru sürmekte fayda var. Bunun yanında saçınızı şekillendirmek için kullandığınız köpük, jöle, sprey gibi ürünlerin seçimi ve kullanım miktarı da çok önemlidir.


Aslına bakarsanız bu ürünleri hiç kullanmamak çok daha faydalı, ancak kullanmak istiyorsanız da saçınızın yağlanmaması için en asgari düzeyde kullanmanızda fayda var.Sık sık tarayıp fırçalamayın!Saçınızı her gün hatta günde 2-3 kez taramak, fırçalamak ve gün içinde elinizin sürekli saçınızda olması, sık sık saçınızı düzeltmeye çalışmanız da yağlanmayı artıran etkenlerdendir. En doğrusu saçınızı duştan sonra bir kez tarayıp diğer yıkamaya kadar taraktan, fırçadan uzak durmaktır. Zira siz saçlarınızı tarayıp fırçaladıkça saç derisindeki yağ üretimi artıyor ve hatta gün içinde saçlarınızla oynadığınızda, sürekli saçlarınızı düzeltmeye çalıştığınızda da yine saçlarınız yağlanıp ağırlaşıyor.Saçınızı ılık ya da soğuk su ile yıkayın!Saçları sıcak su ile yıkamak saç derisindeki gözeneklerin açılıp büyüyüp genişlemesine yol açtığından saç dökülmesi de artar. Aynı zamanda sıcak su ile yıkanan saç derisi daha sık yağlanmaktadır. Bu bakımdan saç derisinin ve tellerinin sağlıklı, canlı olabilmesi için ılık su ile yıkamanızı ve hatta durulama suyunun da soğuk olmasını öneriyorum.Yağlı saçlar için bakım kürleri


Tarifini verdiğimiz kürlerin tamamı öncelikle saçın çabuk yağlanmasına iyi gelirken, bununla birlikte kepek, dökülme gibi diğer saç sorunları için de çözüm olmaktadır. Bu bağlamda kürlerdeki malzemelerin tamamı yalnız ya da diğer malzemelerle birlikte saç sağlığı için kullanılmakta olan ürünlerdir. Gönül rahatlığıyla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.


  • Bir tutam biberiye ve 1 tatlı kaşığı kekiği 1 litre kaynar suyun içinde ağzı kapalı bir şekilde demleyin. Karışım ılık bir hal alınca yeni yıkadığınız saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve ardından soğuk su ile bir kez durulayın. Bu kürü haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.


  • 1 litre kaynar suyun içine 1-2 tutam sarı kantaron yaprağı ve kökü, bir de 2 tutam da ısırgan koyun. Ağzı kapalı bir şekilde demlensin, ılık bir hal aldıktan sonra temiz saç diplerine uygulayın, 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.


  • 3-4 tane yumurtayı bir kasede çırpın ve kirli saçınızın diplerine masaj yaparak uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın. Bu kürü haftada 1 kez uygulamanız yeterli olur.


  • Elma sirkesi pek çok saç sorununa çözüm olduğu gibi yağlı saçlar için de şifadır. Saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyunun içine bir miktar elma sirkesi ekleyin ve o su ile saçlarınızı durulayın. Saç yağlanması, solgunluğu, saç kırıkları gibi pek çok problem çözülecektir.

  • 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kekik suyu ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı temiz saçınızın diplerine masaj yaparak uygulayın, sonrasında saçlarınızı bir havlu ile sarıp 1-2 saat bekleyin. Ardından soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz.

  • 1 lire kaynamış suyun içine 1 tutam ıhlamur çiçeği, 1 limonun rendelenmiş kabuklarını ekleyin ve karışımı demlenmeye bırakın. 10-15 dakika demlendikten sonra karışımı süzün ve 1 yemek kaşığı da elma sirkesini de ekleyin. Temiz saçınızın diplerine masaj yaparak uygulayın, 15-20 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

  • 1 çay bardağı maden suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı polen tozu, 1 çay kaşığı deniz tuzunu bir kasede karıştırın. Masaj yaparak saç diplerine uygulayın, 1 saat bekletin ve soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

​​

  • 1 litre kaynar suyun içine bir limonun kabuklarını rendeleyin, 1 yemek kaşığı lavanta ve 1 tatlı kaşığı naneyi de ekleyin. Ağzı kapalı bir şekilde 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Karışım ılık hale geldikten sonra süzün ve içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Temiz saçlarınızın diplerine bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile saçınızı durulayın.


PARLAK SAÇLAR İÇİN 5 DOĞAL YÖNTEM1.ŞAMPUANINIZIN İÇİNE BİR TATLI KAŞIĞI TUZ EKLEYİN!

2.HAFTADA BİR KEZ SAÇINIZA HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE MASKE YAPIN, BİRKAÇ SAAT BEKLEYİN VE YIKAYIN.

3.SAÇINIZI HER ZAMAN DUŞTAN ÇIKARKEN SOĞUK SU İLE DURULAYIN BÖYLECE SAÇLARINIZ DAHA PARLAK GÖRÜNÜR.


4.SAÇLARINIZA DOĞAL ZEYTİNYAĞI İLE MASKE YAPIN


​5.SAÇLARINIZI ARADA BİR ELMA SİRKESİ İLE YIKAYIN.